Teledysk w kinowej rozdzielczości 4K (to ten "original" oczywiście są też "zwykłe" tryby:)


..i to samo na Vimeo, w starym dobrym HD, ale z możliwością pobrania oryginalnego pliku 4K bez dodatkowej kompresji.


BONUS: robiąc czystki na dysku, postanowiłem zbić w jedną całość wszystkie sekwencje z jazdy po Koszalinie - nagrane w lipcu 2011.
Klip jest formą archiwum, także jest praktycznie bez cięć i jedynie po lekkiej korekcie, za to okraszony doskonałą ścieżką dźwiękową Kamila Nowińskiego.
realizacje
Mroku – Stacja Koszalin
KATEGORIA USŁUG
CEL PROJEKTU

Przed Wami teledysk do utworu „Stacja Koszalin”, czyli pierwszy oficjalny klip z najnowszej płyty Mroka pt. „Bajki Robotów” (premiera sklepowa 17 września 2011, nakładem Fonografiki). Jest to też jeden z pierwszych polskich teledysków udostępniony w rozdzielczości 4K na YouTube. Klip przygotowano w specjalnej technice animacji fotografii, dzięki czemu uzyskano efekt zwolnionego tempa, wpasowującego się w klimat utworu. Obraz jest formą swoistej „ruchomej pocztówki” z miasta Koszalina. Dodatkowym atutem użytej techniki jest wspomniana kinowa rozdzielczość 4K (4096 x 1744 pikseli), która charakteryzuje się wielkim bogactwem detali. I choć na dzień dzisiejszy niewiele osób posiada monitor czy telewizor obsługujący taką rozdzielczość (powstały dopiero pierwsze prototypy), to i tak oglądając teledysk w „zwykłym” HD 1080p można cieszyć oko pięknym, ostrym jak brzytwa obrazem.
Na potrzeby koszalińskiego teledysku wykonano serię fotografii: 2480 zdjęć w rozdzielczości 18mpix w formacie RAW oraz 5600 w formacie JPG. Po wstępnej selekcji kadrów pliki RAW zostały obrobione i wywołane do 16-bitowych TIFF’ów. Całość została wstępnie wyrenderowana w 1/4 rozdzielczości, w 4 sekundowych ujęciach, aby ułatwić tym samym montaż. Ujęcia potem były przycinane pod bit utworu. Wyselekcjonowane pliki JPG zostały poddane obróbce bezpośrednio w programie montażowym, gdzie wraz z wcześniej obrobionymi plikami TIFF przeszły etap postprodukcji (przycięcie do formatu anamorficznego 2,35:1, korekcja kolorów, dodanie winiety itd.) Wszystkich wyselekcjonowanych ujęć było 123, zaś finałowo „załapało” się 87, co nawet przy dość wolnym tempie numeru „Stacja Koszalin” jest sporą liczbą. Jak się można łatwo domyśleć: jedynymi elementami nie będącymi oryginalnie w rozdzielczości 4K są zdjęcia na samym początek teledysku, które zostały poprawione i zeskalowane do tejże rozdzielczości w etapie postprodukcji. W teledysku pojawiają się w paru momentach załamania w obrazie, wynikające z użytej techniki sztucznego przemnażania klatek; zostały one celowo pozostawione w swojej oryginalnej formie. Do wszystkich zdjęć użyty został aparat Canon 7D i seria różnoogniskowych obiektywów (głównie sigma 10-20mm i canon 70-200L). Niezwykle pomocny był tryb szybkiej migawki w Canonie 7D, który pozwala robić zdjęcia seryjne z prędkością 8 klatek na sekundę. Finalny projekt zajął 334GB, a sam teledysk w wersji nieskompresowanej w 16-bitowych TIFF’ach w rozdzielczości 4K (4096x1744px) – 208GB. Realizacja projektu zajęła około miesiąca pracy.

PRZEZNACZENIE
* promocja albumu "Bajki Robotów"
* wykorzystanie możliwości rozdzielczości 4K na YouTube "na przyszłość", ale także w celach promocyjnych